Головна->Новини->Колективний договір – на захист людини праці.
Новини

Колективний договір – на захист людини праці.

Напередодні Дня соціальної справедливості 18 лютого 2021 року, в рамках двомісячника з укладання колективних договорів підприємствами, установами, організаціями Харківської області, в Об’єднанні профспілок Харківської області спільно з органами влади та роботодавцями проведено традиційний обласний семінар з регулювання соціально-трудових відносин через укладання та виконання норм і зобов’язань колективних договорів .

Відкриваючи семінар, голова ОПХО С.А. Тесленко відмітив, що у світі бушує пандемія коронавирусу COVID-19, яка є не тільки загрозою здоров’ю людей по всій планеті, але і безпосередньою загрозою дотримання трудових прав працівників. В цей період профспілки закликають всіх роботодавців забезпечити дотримання необхідних санітарних норм щодо працівників підприємств і організацій та не допустити масових звільнень, скорочення робочих місць та належних виплат.

На сьогодні найбільш загрозливим є зменшення економічної активності, скорочення виробництва і, як результат, зниження життєвого рівня більшості працюючих. Тому,  основне завдання  колдоговірної кампанії 2021 – не допустити згортання та звуження раніше досягнутих норм і зобов’язань в колективних договорах, особливо, що стосується питань оплати та умов праці, соціального спрямування.

Профспілковий лідер зазначив, що 2020 рік став досить насиченим щодо змін у трудовому законодавстві, у більшості своїй, не на користь людини праці. Багато з того, що не вдалося втілити через так званий Закон Мілованова «Про працю» внесено в діюче трудове законодавство через зміні та доповнення.

 Така практика втілюється і в поточному році. СПО профспілок не погодило законопроєкт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності», який є фрагментом проєкту 2708.  Однак, на позачерговому засіданні Уряду 8 лютого ц.р. цей проєкт був схвалений. Сьогодні колективний договір, по суті, — єдиний локальний правовий акт, що закріплює інтереси працівників, зазначив С.А. Тесленко.

Т. М. Печура, заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації зазначила, що повноваження з питань соціального діалогу передано від Міністерства соціальної політики України до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. В області Департамент соціального захисту населення продовжує координувати дії органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, обласних організацій профспілок та роботодавців в напрямку розвитку соціального діалогу. На жаль, в районах, що ліквідуються, з управлінь соціального захисту населення скорочено висококваліфіковані кадри, які займались повідомною реєстрацією колективних договорів, вивчали їх зміст на відповідність трудовому законодавству. Тому, зараз зусилля Департаменту спрямовані на залучення новостворених громад до розвитку соціального діалогу в області. Введення в громадах посад інспекторів з праці, створення структурних підрозділів з питань соціального захисту населення свідчить про їх спроможність виконувати функцію з питань колективно – договірного регулювання трудових відносин. Сьогодні новостворені громади є територіями ризику в питаннях соціального діалогу, але спільними зусиллями, вони будуть перетворені на території успіху. В 2020 році Департаментом та місцевими управліннями соціального захисту населення проводилася інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями з метою, як розвитку  соціального діалогу, так і зростання обізнаності працівників про свої права та їх дотримання шляхом виконання умов колективного договору. Печура Т. М. виразила надію, що такої роботи в цьому році долучаться всі 56 громад.

Інформуючи учасників семінару про завдання роботодавців в колдоговірній кампанії 2021 року, Б.В. Родик, заступник виконавчого директора обласної організації роботодавців Харківської області «Граніт» зазначив, що  грамотний і зважений колективний договір захищає не тільки права та інтереси найманих працівників, але, і як локальний правовий акт – захищає самих роботодавців, визначає права і обов’язки сторін трудових взаємовідносин, попереджає виникнення проблемних ситуацій, шляхом узгодження позицій працівників та роботодавців. Харківські роботодавці завжди розглядали і розглядають колективний договір, як правовий акт компромісів бажань однієї його сторони та фінансово-економічних можливостей іншої. І сторона роботодавців просить сторону профспілок підтримати такий підхід – позицію прийнятних компромісів при проведенні колдоговірної кампанії 2021 року. В умовах великих економічних ризиків, які долає вітчизняний виробник, падіння промислового виробництва і пандемії коронавірусу —  це стає особливо актуальним.

Заступник голови ОПХО С.Г. Волков зазначив, що держава самоусунулася від активної участі в соціально-трудових процесах. В результаті працівники все частіше не вважають владу гарантом дотримання своїх прав.  Це відбувається через те, що роль держави кожна сторона соціально-трудових відносин розуміє по-своєму: а) власники — роль держави законодавча; б) профспілки та працівники — роль держави контролююча, законодавча і регулююча: в) сторона влади — сповідує неоліберальний підхід: роль держави в моніторингу ситуації в області соціально-трудових відносин з мінімальним втручанням.

Також С.Г. Волков відмітив, що продовжується практика порушень роботодавцями трудових прав працівників, а саме:

1) колективні договори містять мінімум соціальних гарантій, передбачених законодавством, без їх конкретизації і додаткових умов, які б стимулювали трудову діяльність працівників, часом не виконуються навіть підвищенні норми галузевих угод. Є факти прийняття незаконних рішень щодо від термінування   соціальних виплат працівникам.

2) ганебним є недотримання термінів виплати заробітної плати в установлені колективним договором строки. На 1 січня 2021 року заборгованість по області становила 454,9 млн. грн. і зросла протягом 2020 року на 24%.

Наймані працівники, як правило, не задоволені своєю заробітною платою, а 84,9% повністю або частково не задоволені дотриманням соціальних гарантій і пільг на підприємстві. Тому, на часі виконання умови: Європейськім цінам – європейські зарплати. На фоні шокового підвищення цін на газ, енергоносії, ЖКХ при європейських цінах на продукти харчування нам розповідають про ринкові механізми та пріоритети. Волков С.Г. відмітив — ринок працює  за визначеними ними моделями і законами. Ключовим законом ринку є Закон попиту і пропозиції.  Зазвичай ціна встановлюється в точці рівноваги між пропозицією і попитом. Що це за ринок, коли більшість населення не має можливості оплатити, тобто перша частина основного ринкового закону не виконується, а ціна встановлюється за забаганками монополістів на найвищому рівні. Це — ціновий феодалізм.

Також в роботі семінару взяли участь керівники обласних організацій, які відповідають за стан соціально-економічних питань в області.

Н. А. Фірсова, начальник управління з питань праці головного управління Держпраці у Харківській області  акцентувала увагу учасників семінару, що колективні договори повинні відповідати сучасним трудовим відносинам, та визначила пріоритетні напрямки роботи щодо легалізації праці та боротьби з отриманням працівниками заробітної плати «у конвертах». Протягом 2020 року фахівцями управління Держпраці було проведено проведено 947 заходів державного нагляду (контролю) та перевірок з питань додержання законодавства про працю, винесено 531 припис для усунення встановлених порушень, складено та передано до суду 113 протоколів; внесено 380 пропозицій про притягнення керівників до дисциплінарної відповідальності та 300 матеріалів перевірок направлено до правоохоронних органів.

Також здійснені інспекційні відвідування на 65  підприємствах , де є заборгованість із виплати заробітної плати. За  їх результатами вжито 128 заходів реагування, зокрема 62 матеріали направлено до правоохоронних органів за результатами виявлених грубих порушень законодавства про працю. По 7 з них внесені відомості до Єдиного Державного Реєстру досудових розслідувань.

С.М. Лайков, начальник відділення НСПП в Харківській області, зауважив, що Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» дає можливість трудовому колективу в досудовому порядку захистити свої права в питаннях укладення чи зміни колективного договору, а також у питаннях виконання колективного договору або окремих його положень. Ні для кого не є таємницею, що у теперішній час непоодинокими є випадки, коли роботодавці, всупереч законодавству, галузевим та територіальним угодам намагаються гальмувати процес укладення чи зміни колективних договорів. Для вирішення цієї ситуації С.М. Лайков порадив звертатися до відділення НСПП.

Заступник директора обласного центру зайнятості А.І. Толстих проінформував учасників семінару про ситуацію на ринку праці області, відмітивши, про значне скорочення кількості пропозицій роботи. Роботодавці  заявили 63 тис. вакансій, що на третину менше, ніж у 2019 році. При цьому роботодавці готові платити працівникові близько 6 тис. грн., але такі пропозиції не влаштовують кваліфікованих працівників та не мотивують безробітних до праці. Також А.І. Толстих акцентував увагу на  послугах служби зайнятості – ваучерах на навчання та допомозі по тимчасовому безробіттю.

Г. Г. Горбенко, заступник начальника управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради ще раз нагадала —  укладати колективні  договори мають підприємства, установи та організації зі статусом юридичної особи та які використовують найману працю. Фізичні особи-підприємці колективні договори не укладають.

Для реєстрації до управління надається один примірник колективного договору, або змін та доповнень, протокол загальних зборів трудового колективу( витяг з протоколу) та супровідний лист на ім’я начальника управління. У Київському районі м. Харкова прийом здійснюється у «Прозорому офісі» на постійному робочому місці спеціаліста шляхом електронної черги. Таким чином можна отримати також усну консультацію з приводу макету колективного договору та інших пов’язаних питань з приводу змісту та належного оформлення. Консультацію в електронному вигляді можна отримати шляхом електронного листування на поштову скриньку ohranatruda7@ukr.net . При прийомі документів на реєстрацію ведеться електронний облік наданих документів до системи та сканування. Реєстрація відбувається у строк до 14 днів. Колективні договори та угоди (зміни і доповнення) розміщуються на сайті Харківської міської ради. За рішенням керівництва підприємства текст колдоговору (змін і доповнень), може не оприлюднюватися або оприлюднюватися не в повному обсязі. Про це зазначається у супровідному листі підприємства. Відповідальним особам на підприємствах необхідно звертати увагу на строки дії колективного договору для вчасної підготовки та укладання нового.

М.О. Попова, начальник відділу адміністрування єдиного внеску управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Харківській області звернула увагу учасників семінару на своєчасність виплати заробітної плати, своєчасність та повноту перерахування єдиного внеску. Останнє гарантує громадянам право на соціальний захист, соціальні гарантії для кожного на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, пенсійне забезпечення. Також було акцентовано увагу на термінах сплати та подання звітності з єдиного внеску і відповідальності за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою, тощо.

Фахівець управління податкового адміністрування фізичних осіб Д.О. Тарасов зазначив, що податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) займає лідируючі позиції в наповненні місцевого бюджету і складає значну частину усіх надходжень. Його доля в загальній сумі надходжень до місцевих бюджетів у 2020 році склала 60,2%. Одним з резервів по збільшенню надходжень ПДФО є декларування громадянами отриманих доходів. З початку 2021 року  доходи задекларували більше 2,5 тисяч громадян, сума ПДФО до сплати склала – 8,6 млн. грн., військового збору – 1,7 млн. грн. Податківець повідомив, що декларацію громадянам необхідно подати до 01 травня 2021 року, а також нагадав перелік документів, необхідних для  отримання податкової знижки (часткове повернення коштів з бюджету: за платне навчання, переобладнання авто на біопаливо, тощо).

Всім учасникам семінару були надані Методичні рекомендації щодо проведення колдоговірної кампанії-2021, які враховують внесені до законодавства зміни і акцентують увагу на основних тенденціях майбутнього періоду, а також інформація «Про деякі зміни в законодавчих актах України. Особливості Державного бюджету на 2021 рік». Використання даних матеріалів також допоможе в роботі з розробки норм і зобов’язань колективних договорів, особливо в частині надання працівникам додаткових пільг і компенсацій, не порушуючи податкового законодавства України.

Гриценко Н.О., заввідділом ОПХО

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *