Воскресенье, 5 декабря
Головна->Актуально->ЗАЯВА Виконкому Об’єднання профспілок Харківської області до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю «Якісні робочі місця, гарантовані трудові права, гідна зарплата та належний соціальний захист»
АктуальноНовини

ЗАЯВА Виконкому Об’єднання профспілок Харківської області до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю «Якісні робочі місця, гарантовані трудові права, гідна зарплата та належний соціальний захист»

Щороку у жовтні світова та українська спільнота відзначають Всесвітній день дій за гідну працю -7 жовтня, встановлений в 2008 році за ініціативою Міжнародної конфедерації профспілок та Міжнародний день боротьби з бідністю -17 жовтня, визначений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 1992 року.

Профспілки всіх країн єдиним фронтом виступають за захист гідної праці задля визначення найкритичніших проблем у сфері трудових відносин та їх ефективного врегулювання разом із соціально відповідальними владою та бізнесом. У 2021 році Міжнародна конфедерація профспілок затвердила тематику заходів до Дня гідної праці «Новий соціальний договір і РОБОЧІ МІСЦЯ! Уряди мають мати плани з підтримки та створення робочих місць».

Скорочення бідності та посилення соціальної єдності, впровадження в Україні європейських стандартів життя та вихід на провідні позиції у світі задекларовано у стратегічних програмних документах країни: Національній економічній стратегії на період до 2030 року, Цілях сталого розвитку 2030 Україна та  Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС.

Національні пріоритети у забезпеченні гідної праці визначаються у Програмі гідної праці МОП для України на 2020-2024 роки, яка є інструментом надання підтримки МОП державам-членам та передбачає досягнення трьох результатів:

 • покращений соціальний діалог;
 • інклюзивна та продуктивна зайнятість;
 • поліпшені умови праці та соціальний захист.

Проте, на жаль, прийняття зазначених документів не призвело до бажаних результатів. Соціально-економічна криза, спричинена пандемією COVID -19, генерувала зростання нерівності і поширення бідності в суспільстві, загострення проблем на ринку праці, підвищення тарифів на комунальні послуги, зростання цін на енергоресурси та найнеобхідніші товари та послуги.

Як результат, в області:

 • майже 30 % загальної чисельності населення отримують дохід, нижчий за фактичний прожитковий мінімум;
 • рівень середньої заробітної плати є одним з найнижчих серед промислових регіонів України і склав за січень-липень 2021 року 11514 грн. (в Україні – 13458 грн.);
 • з початку року заборгованість перед працівниками за виконану роботу зросла на 65,6 млн.грн. і станом на 01.08.2021 року досягла вже 473 млн.грн.;
 • кількість зареєстрованих безробітних збільшилась з доковідним періодом майже на 12 тис. осіб; а рівень безробіття на 0,38 процентні пункти;
 • термін затримки отримання застрахованими особами страхових виплат з фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах з Фонду соціального страхування України та Фонду загальнодержавного соціального страхування України на випадок безробіття складає понад
  1,5 місяці;
 • через суттєве погіршення умов і рівня безпеки праці, кількість постраждалих осіб на виробництві зросла у І півріччі п.р. до відповідного періоду минулого року у 3,4 рази і склала 334 особи, в тому числі зі смертельними наслідками – у 3 рази і склала 18 осіб.

Незважаючи на рішучий протест національних профспілок, експертні висновки міжнародних профспілкових структур та вітчизняних провідних фахівців з трудового права, влада не залишила намірів ухвалити закони, що значно звужують трудові права і гарантії працівників, позбавляючи їх права на гідну працю в Україні, а профспілки – представляти та захищати їх права. Це спонукає профспілки вжити активних заходів протидії просуванню таких законопроектів, організації масових протесних дій та широкій інформаційній кампанії.

Профспілки Харківщини закликають владу та роботодавців відмовитися від політики обмеження соціальних і трудових прав працівників . Основними засадами для відновлення економічного зростання та побудови нової ефективної економіки, в якій людей поставлено на перше місце, мають стати гідна праця і робочі місця!

Тільки через реалізацію принципів гідної праці – створення якісних робочих місць з достойною заробітною платою, гарантованими трудовими правами, ефективним соціальним діалогом можна створити умови для економічного відродження держави, викоріння бідності та зростання добробуту населення.

Переконані — спільні зусилля соціальних партнерів сприятимуть вирішенню найгостріших соціально-економічних питань, зокрема збереженню та створенню робочих місць, підвищенню їх якості й безпеки, рівня заробітної плати та своєчасності її виплати.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *